Lewica zbojkotuje program NaStart, jeżeli nie znajdą się pieniądze do finansowania mieszkań społecznych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
16 kwi 2024, 11:31

Lewica zbojkotuje program NaStart, jeżeli nie znajdą się pieniądze na finansowanie mieszkań społecznych

Krzysztof Kukuczki, wiceminister resortu rozwoju i technologii był gościem radia RMF FM. Polityk zapowiedział, że lewica nie poprze programu dopłat do kredytu #NaStart, jeśli nie będzie pieniędzy na lewicowy program mieszkań społecznych.

Lewica pracuje nad rządowym programem budownictwa, który przewiduje, że samorządu będą otrzymywać z budżetu państwa bezzwrotne, finansowe wsparcie. Te środki mają być przeznaczane właśnie na rozwój budownictwa socjalnego, dla osób o niższych dochodach.

Zobacz także: Inwestowane w mieszkania na wynajem coraz mniej opłacalne. Średnie stawki najmu mieszkań spadają, a oferta rośnie

Co z polityką mieszkaniową samorządów

Rząd przedstawił projekt rozporządzenia odpowiedzialnego za budowę nowych tanich mieszkań. Jeśli program zostanie klepnięty, samorządy dostaną finansowanie na inwestycje w lokale socjalne i komunalne, a pierwsze z nich mamy zobaczyć już za dwa lata.

Jak twierdził Krzysztof Kukucki, dzięki programowi pojawią się mieszkania, których budowa wyniesie 30 zł za mkw. I dodaje, że na ten rok w rozporządzeniu przewidziano budżet rzędu 5 mld zł. „Na ten rok zakładamy 5 mld. zł, i to nie jest kwota brana z księżyca, tylko to są realne potrzeby zgłaszane przez samorządy” – powiedział polityk w Radiu RMF FM.

Środki wnioskowane przez samorządy, będą spływać z Funduszu Dopłat i będą odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe osób o niższych dochodach. Co ważne, lokale będą należeć do gminy przez 25 lat, po tym czasie, gmina będzie mogła je sprzedać. Warunkiem jednak jest to, że pieniądze z transakcji zostaną przeznaczone na mieszkania samorządowe.

Dodatkowo, zgodnie z planami do 2030 roku ma powstać 200 tys. mieszkań. „Do 2030 z roku będzie 200 tys. nowych mieszkań, zakładając, że wartości które zostały wpisane w nasz projekt ustawy zostaną faktycznie zrealizowane. To jest 5 mld. w tym roku i 5 mld w kolejnym roku, a od roku 2026 o miliard więcej, aż do 10 mld w 2030 roku” – tłumaczył w programie minister.

I dodał: „W BGK mamy wnioski na dofinansowanie 10 tys. mieszkań w tym roku. Zakładamy, że z tych 5 mld. podpisujemy dofinansowanie na 20 tys. mieszkań rocznie. Jest szansa, że w tej kadencji zbliżymy się do 100 tys. mieszkań. To jest około 30 proc. tej puli, którą dostarczają na rynek deweloperzy” – tłumaczył Kukucki w radiu.

Kolejnym instrumentem przewidzianym w projekcie jest instrument dla społecznego budownictwa, który w ramach tzw. SB C będzie udzielać preferencyjnych kredytów, właśnie na cele mieszkaniowe. Finansowanie ma je oferować Bank Gospodarstwa Krajowego, tylko dla towarzystw budownictwa społecznego, społecznym inicjatywom mieszkaniowym, spółdzielniom oraz gminnym spółkom mieszkaniowym. Ten instrument ma zwiększyć ilość mieszkań na wynajem.

Rozwiązania proponowane w projekcie mają być odpowiedzią na problemy mieszkaniowe osób, które nie mają zdolności kredytowej, a na normalny wynajem również nie mogą sobie pozwolić.

Zobacz także: Krytyka wokół programu kredyt NaStart rośnie. Analitycy Pekao zwracają uwagę na pozytywne efekty programu dofinansowania

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost