Program pierwsze mieszkanie w opinii banku centralnego wesprze tylko stronę popytową
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 mar 2023, 11:16

Program „Pierwsze mieszkanie” podbije ceny mieszkań. NBP zajmuje stanowisko w sprawie nowego programu rządowego

Wczoraj rząd przyjął projekt ustawy o bezpiecznym kredycie na 2%. NBP twierdzi, że program podbije ceny mieszkań, a skorzystać z niego będą mogły tylko osoby zamożne.

Rząd przyjął projekt ustawy o programie mieszkaniowym, umożliwiającym zakup mieszkania na kredyt 2%. Finansowanie będzie dostępne od lipca tego roku. Jednak w opinii Narodowego Banku Polskiego (NBP) na programie skorzystają tylko zamożniejsze osoby oraz doprowadzi on do wzrostu cen mieszkań.

Zobacz także: Rząd przyjął projekt programu „Pierwsze mieszkanie” zapewniający kredyt hipoteczny na 2%

Program wspiera tylko rozwiązania popytowe

Z opinii NBP wynika, że program „Pierwsze mieszkanie” podniesie ceny mieszkań, a skorzystają z niego tylko osoby zamożne. Czyli wpłynie tylko na stronę popytową.

„Rozwiązania proponowane w projekcie ustawy wspierają jedynie stronę popytową na rynku nieruchomości, przez co nie przyczyniłyby się w zauważalny sposób do zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce. Ze względu na fakt, że instrument „bezpieczny kredyt 2 proc.” wspierałby jedynie stronę popytową na rynku nieruchomości, jego wprowadzenie oddziaływałoby w kierunku wzrostu cen mieszkań, przyczyniając się do poprawy sytuacji finansowej deweloperów, a także podmiotów gospodarczych, które są obecnie właścicielami wielu mieszkań, w tym osób zamożnych” - napisano w opinii.

Zdaniem banku centralnego, podbicie cen mieszkań doprowadzi do tego, że wciąż będą one nieosiągalne dla osób, które nie były w stanie wcześniej zakupić lokalu.

„Wyższe ceny mieszkań, ograniczałyby jeszcze bardziej ich ogólną dostępność dla części populacji, która nie byłaby uprawniona do korzystania z tego instrumentu. W ocenie skutków regulacji projektu wskazano, że jednym z oczekiwanych efektów jego wprowadzenia jest utrzymanie wysokiego poziomu nowych inwestycji mieszkaniowych, jednak w ocenie NBP, cel ten można byłoby skuteczniej osiągnąć poprzez działania zmierzające do zwiększenia podaży mieszkań, a nie stymulujące popyt. W szczególności, podejmowane działania powinny koncentrować się na zwiększeniu zasobu mieszkań socjalnych i tanich mieszkań na wynajem” - dodano.

Warto podkreślić, że koszt nowego programu mieszkaniowego w ciągu 10 lat wyniesie około 16 mld zł. NBP ocenił, że realizacja programu o tak znacznej skali będzie wypierać przedsięwzięcia rozwojowe poprzez utrwalenie obecnej struktury bilansów banków, zdominowanej przez kredyty mieszkaniowe.

Zobacz także: Inflacja na rekordowym poziomie w lutym. GUS podaje oficjalne dane oraz prezentuje nowy koszyk dóbr i usług

Program Pierwsze mieszkanie

Z początkiem lipca ruszy nowy program rządowy Pierwsze mieszkanie. Składa się on z dwóch filarów, pierwszym jest kredyt mieszkaniowy dla osób do 45 roku życia, gwarantujący stałe oprocentowanie 2% przez 10 lat.

Drugim jest konto mieszkaniowe, w ramach którego będzie można otworzyć specjalny rachunek w banku i systematycznie wpłacać na nie od 500 do 2 tys. zł. Okres oszczędzania wyniesie od 3 do 10 lat, a wpłaty będzie można zmieniać. Po zakończeniu okresu oszczędzania przewidziana będzie premia równa wartości wskaźnika inflacyjnego obserwowanego przez cały okres oszczędzania.

Zobacz także: Rząd zapowiedział nowy program „Pierwsze mieszkanie”. Do wyboru bezpieczny kredyt na 2% lub konto mieszkaniowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.