Średnia cena ofertowa mieszkań w Łodzi w I kw. wzrosła o około 15%. Oto jak prezentuje się rynek łódzki rynek mieszkań
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
10 cze 2024, 12:35

Średnia cena ofertowa mieszkań w Łodzi w I kw. wzrosła o około 15%. Oto jak prezentuje się łódzki rynek mieszkań

Oto miasto, którego średnia cena transakcyjna nowego mieszkania w I kw. wynosiła 9 755 zł za mkw. Jest stolicą polskiego filmu, a liczne ceglane budynki fabryczne przypominają o tradycjach przemysłowych. W XIX w. było jednym z największych ośrodków przemysłu włókienniczego, nie tylko w Polsce, ale również w Europie.

Zapraszamy do Łodzi, która w cyklu cen mieszkań z podziałem na dzielnice, zajmuje 5 miejsce, wyprzedza ją tylko Poznań. Zgodne z danymi Narodowego Banku Polskiego (NBP), średnia cena transakcyjna na rynku pierwotnym w I kw. br. wyniosła 9 755 zł, co było ponad 15% wzrostem r/r. Z kolei cena nabywcza na rynku wtórnym w pierwszym okresie roku oscylowała wokół 7,5 tys. zł (+13,9%).

Przybliżamy to, jak kształtowały się ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach Łodzi? Średnia ofertowa stawka nowego mieszkania kształtowała się na poziomie 9 953 zł za metr kwadratowy. Według danych Otodom najdroższą dzielnicą było Śródmieście, następnie Widzew i Radogoszcz.

Zobacz także: Wzrost cen mieszkań hamuje, z kolei spadek transakcji sprzedanych lokali wskazuje na zmianę trendu w kolejnych kwartałach

Rynek wtórny i pierwotny w Łodzi

Średnia oferta na rynku pierwotnym w Łodzi w I kw. wyniosła 9,9 tys. zł, w ciągu roku wzrosła o 2 tys. zł. (+15%). Na podstawie danych serwisu Otodom stwierdzamy, że najdroższe oferty nowych mieszkań pośród łódzkich dzielnic były na Śródmieściu oraz Widzewie (nowe mieszkania średnio 10,3 tys./mkw). Na trzecim miejscu znalazł się Radogoszcz, gdzie ceny zeszły poniżej 10 tys. zł. Najniższe stawki obserwowano w dzielnicach Łódź Bałuty i Górna, około 9 300 zł.

rynek pierwotny 1q24 dzielnice łódź

Źródło: otodom.pl

Z kolei w przypadku mieszkań używanych, średnia łódzka oferta wynosiła 8,5 tys. zł za mkw., co oznacza wzrost o niespełna 17% (1,2 tys. zł). Tutaj mała zmiana, najdroższą dzielnicą jest Widzew, gdzie średnia oferta oscylowała wokół 9 tys. zł za metr. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się Polesie & Retkinia oraz Śródmieście, kolejno 8,7 tys. zł i 8,6 tys. zł. Najtaniej było w dzielnicach Bałuty i Teofilów, około 8,1 tys. zł od metra.

rynek wtórny 1q24 dzelnice łódź

Źródło: otodom.pl

Zobacz także: Ceny mieszkań we Wrocławiu wzrosły, ale stawki najmu poszły w dół

Rynek wynajmu mieszkań w Łodzi

Co z rynkiem najmu? W ciągu roku średnia stawka najmu w Łodzi spadła o 8,6% (190 zł). Najdroższymi dzielnicami są Śródmieście, Widzew i Radogoszcz, średnia stawka za wynajem wynosi około 2,1-2 tys. zł. Najtańsze mieszkania są w dzielnicy Teofilów, tam średnia stawka najmu nie przekracza 1,8 tys. zł.

Średnia oferta mieszkania poniżej 40 mkw. wynosiła 1,7 tys. zł, do 60 mkw. około 2,1 tys. zł. Duże mieszkania do 89 mkw. kosztowały już około 2,8 tys. zł. Z kolei średnie ceny lokali powyżej 90 mkw. zaczynały się od 3,5 tys. zł.

rednie ceny według powierzchni wynajem

Źródło: otodom.pl

Poniżej prezentujemy zmianę w odniesieniu do I kw. 2023 r. oraz sytuację w ostatnim kwartale przed wybuchem wojny na Ukrainie.

dz wynajem

Źródło: otodom.pl

Zobacz także: Ceny mieszkań w Warszawie wzrosły w rok o ponad 25%. Oto jak wygląda rynek nieruchomości w stolicy na koniec Q1 2024

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost