Wyniki Ferro przebijają oczekiwania analityków. Cena docelowa dla akcji w górę
Obrazek użytkownika Tymoteusz Turski
30 mar 2024, 09:19

Wyniki Ferro przebijają oczekiwania analityków. Cena docelowa dla akcji, w najnowszej rekomendacji, rośnie

Rentowność Ferro okazała się w IV kwartale mocno powyżej oczekiwań analityków. Mimo trudnego otoczenia rynkowego spółce udało się skutecznie zarządzać kosztami, w czym mocno pomogły korzystniejsze ceny surowców oraz towarów. W najnowszej rekomendacji z 28 marca 2028 analitycy zdecydowali się podnieść cenę docelową dla akcji spółki. 

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

W najnowszej rekomendacji analitycy z DM BOŚ pod wpływem raportu wynikowego spółki za 2023 r. podwyższyli swoje przewidywania na następne lata. W efekcie nowa cena docelowa wzrosła o 7% i wynosi obecnie 39,3 zł. Przy obecnym kursie spółki oznacza to ok. 11% potencjał do wzrostu. Jednocześnie jest to już druga podwyżka ceny docelowej spółki od początku tego roku. Całą analizę można przeczytać TUTAJ.
 

Notowania Ferro

Zobacz także: Seko zapowiada rekordową dywidendę w 2024 roku. Analitycy podnoszą cenę docelową dla akcji

Koszty w IV kwartale poniżej oczekiwań

Ferro odnotowało w 4Q23 przychody w wysokości 201 mln zł, co stanowi -4% spadek r/r. Jednocześnie spadek sprzedaży okazał się niższy niż zakładali analitycy. Spośród trzech segmentów spółki najlepiej w ostatnim kwartale poradziła sobie armatura instalacyjna, w której spółka zanotowała +0,4% wzrost przychodów do 71 mln zł. Zdecydowane pogorszenie wyników widać natomiast w segmencie źródeł ciepła, w których sprzedaż spadła o -11% r/r.

Patrząc na geograficzne rozłożenie przychodów spółki można zauważyć, że Ferro zanotowało spadki sprzedaży na każdym rynku oprócz sprzedaży w Rumunii, która jest największym eksportowym rynkiem zbytu spółki. Ferro odnotowało tam +10% wzrost przychodów do 43 mln zł.

Na poziomie rentowności operacyjnej spółka zaraportowała 12,3% w IV kwartale, co stanowi zdecydowanie wyższy wynik od oczekiwanych przez analityków 9,6%. Jednocześnie, mimo spadku zysku operacyjnego za cały 2023 r. o -5% spółka odnotowała wzrost marży do 12,5% (wobec 11,5% rok wcześniej). Analitycy podkreślają, że za poprawę rentowności odpowiadają przede wszystkim niższe od zakładanych koszty własne sprzedanych towarów oraz niższe koszty wynagrodzeń. Mimo ciężkiego otoczenia rynkowego, Ferro mocno zyskuje na spadających cenach towarów i surowców, co pozwala spółce trzymać koszty w ryzach.

Na koniec 2023 r. imponująco wyglądała także sytuacja bilansowa spółki. Przepływy operacyjne wyniosły 163 mln zł (wobec -4 mln zł rok wcześniej). Ferro udało się także zmniejszyć wartość zapasów do 237 mln zł (-19% r/r), a także wartość długu netto prawie o połowę do 96 mln zł (rok wcześniej wynosił on 182 mln zł).
 

Ferro - wyniki za IV kwartał 2023

Źródło: DM BOŚ

Rewizja perspektyw na lata 2024-26  

Pod wpływem wyników za 2023 r. analitycy zaktualizowali swoje prognozy dotyczące następnych lat, w szczególności korygując przewidywane poziomy długu netto. W ich ocenie sygnały z rynku sugerują, że słaba koniunktura zaczyna się stabilizować. Tym samym coraz bardziej prawdopodobna staje się wizja wzrostu popytu w kolejnych kwartałach.

Ceny surowców powinny dalej utrzymywać się na korzystnych poziomach, co pozwoliłoby spółce na utrzymanie mocnych poziomów rentowności. Do tego dochodzi potencjał tkwiący w uruchomieniu centrum logistycznego w Rumunii, które powinno pozwolić spółce na oszczędności w transporcie, a także poszerzyć możliwości ekspansji na rynkach Europy Południowej, w szczególności w segmencie źródeł ciepła.

Prognozy na lata 2024-26

Źródło: DM BOŚ

Zobacz także: Akcje Marvipol Development mają duży potencjał wzrostu. Analitycy podnoszą cenę docelową i podtrzymują rekomendację kupuj

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.