Analitycy DM BDM podwyższają cenę docelową Enter Air. Nowe prognozy wzrostu i planowana dywidenda | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Maksymilian Kuch
11 cze 2024, 12:01

Analitycy DM BDM podwyższają cenę docelową Enter Air. Nowe prognozy wzrostu i planowana dywidenda

Analitycy DM BDM utrzymują rekomendację KUPUJ dla akcji Enter Air, podnosząc cenę docelową do 77,5 PLN na akcję z poprzednich 59,8 PLN. Spodziewany wzrost liczby operacji lotniczych o 13% r/r w 2024 roku oraz poprawa marży powinny przełożyć się na rekordowy poziom wyniku EBITDA na 503,0 mln PLN (+24% r/r). Po czterech latach przerwy spółka wznowi wypłacanie dywidendy, oferując 4,4 PLN na akcję, co daje DY na poziomie 7,1%. Całą analizę z wyceną można przeczytać TUTAJ.

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Notowania Enter Air

kurs akcji

Źródło: TradingView

Zobacz także: Analitycy DM BDM podtrzymują rekomendację kupuj i zmniejszają cenę docelową dla BioMaxima

Wyniki za I kw. poniżej oczekiwań analityków

Wyniki Enter Air za 1Q'24 były niższe od oczekiwań analityków i konsensusu rynkowego, co zostało odebrane negatywnie. Przychody spółki wzrosły o 25,2% r/r do 392,9 mln PLN, głównie dzięki zwiększonej liczbie operacji lotniczych i sprzedaży pokładowej. Koszty własne sprzedaży wzrosły o 27,8% r/r, co było spowodowane wyższymi kosztami zużycia materiałów i energii oraz usług obcych. EBITDA spadła o 13,3% r/r do 35,1 mln PLN, co było poniżej prognoz. Wynik netto wyniósł -47,7 mln PLN, znacznie poniżej wyniku z 1Q'23, głównie przez stratę z jednostek wycenianych metodą praw własności. Spółka podtrzymuje, że najważniejszy dla wyników będzie wysoki sezon, a dostawy nowych samolotów są spodziewane przed jego rozpoczęciem. Planowane operacje na lato 2024 obejmują wykorzystanie 43 samolotów, z czego 31 to własne maszyny.

Wyniki finansowe za I kw. 2024

I kw wyniki enter

Źródło: DM BDM

Silny wzrost wyników Enter Air w nadchodzących latach

Analitycy DM BDM spodziewają się znaczącego wzrostu wyników finansowych Enter Air w 2024 roku, napędzanych utrzymującym się popytem na usługi lotnicze. Spółka planuje zwiększyć swoją flotę o cztery Boeingi 737-MAX i jeden Boeing 737-800, co pozwoli na obsługę większej liczby pasażerów w wysokim sezonie. Analitycy prognozują wzrost liczby operacji lotniczych o 13% r/r. Przewidywania na 2024 rok zakładają przychody na poziomie 3,0 mld PLN, EBITDA w wysokości 503,0 mln PLN oraz zysk netto na poziomie 124,4 mln PLN. W 2025 roku Enter Air planuje zwiększyć flotę do 34 własnych maszyn, co pozwoli na dalszy wzrost przychodów i rentowności. Dodatkowo, utworzenie spółki Fly4 umożliwi Enter Air wykorzystanie możliwości wynajmu samolotów w formule wet-lease, powinno przyczynić się do poprawy rentowności operacyjnej. Zwiększenie floty i realizacja nowych projektów, takich jak pozyskanie hangaru na Węgrzech, mają na celu dalsze obniżenie kosztów operacyjnych i zwiększenie efektywności.

Prognozowane wyniki roczne

prognoza finansowa enter

Źródło: DM BDM

Spółka Enter Air, po wcześniejszych ograniczeniach wynikających z umowy pożyczki od Polskiego Funduszu Rozwoju, planuje wypłacić dywidendę w wysokości 77,2 mln PLN (4,4 PLN na akcję) w drugiej połowie sierpnia 2024 roku. Wypłata dywidendy zostanie sfinansowana z jednostkowego zysku za 2023 rok oraz kapitału zapasowego z lat ubiegłych. Analitycy DM BDM przewidują kontynuację wypłat dywidend w kolejnych latach.

Prognozy wypłat dywidendy DPS (zł na akcję)

dywidenda enter

Źródło: DM BDM

Wyższe prognozy dla Enter Air

Analitycy DM BDM podwyższyli prognozy dotyczące rozbudowy floty i liczby operacji lotniczych dla Enter Air na lata 2024-2026 biorąc pod uwagę dane o utrzymującym się popycie na usługi lotnicze. Przewidywane przychody na 2024 rok wzrosły o 33,7%, a na 2025 i 2026 odpowiednio o 41,2% i 43,9% w porównaniu do poprzednich założeń. Mimo wyższych kosztów operacyjnych, takich jak wynagrodzenia i części zamienne, prognozy EBITDA na lata 2024-2026 również zostały zwiększone o 6,3%, 10,2% i 12,1%, co przekłada się na wyższe prognozy przychodów i marżowości sprzedaży pokładowej. W rezultacie, oczekiwany wynik netto na 2025 i 2026 rok wzrósł odpowiednio o 5,9% i 30,8%. Dodatkowo, rewizji w górę uległy oczekiwania dotyczące wyników Chair Airlines.

Rewizja prognoz analityków (poprzednia vs obecna)

enter zmiana prognoz

Źródło: DM BDM

Zobacz także: Analitycy DM BOŚ rewidują prognozy dla Votum, po słabszych wynikach pierwszego kwartału i obniżają rekomendację

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost