Akcje Budmiex w dwa lata wzrosły prawie tyle co NVIDIA. Polska spółka opublikowała wyniki
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
11 kwi 2024, 08:31

Akcje Budmiex w dwa lata wzrosły prawie tyle co NVIDIA. Pytamy analityków z czego wynika fenomen giganta polskiej branży budowlanej

Akcje Budimex, przez ostatnie 24 miesiące, wzrosły 270%, a spółki NVIDIA o 290%. Obydwa podmioty bardzo skutecznie wykorzystują sprzyjającą im koniunkturę rynkową. Postanowiliśmy zapytać analityków o fenomen Budimexu i perspektywy jakie rysują się przed gigantem polskiej branży budowlanej.

W środę potwierdziły się lutowe szacunki Budimeksu mówiące o skoku w górę przychodów oraz zysku netto względem 2022 r. Choć czynników świadczących o tym, że wyniki w następnych kwartałach będą się poprawiać nie brakuje, to analitycy zwracają uwagę na zbyt wyśrubowane oczekiwania względem spółki.

Zobacz także: Grupa Budimex miała w 2023 r. 781,1 mln zł EBIT, zgodnie z szacunkami

Budimex polską Nvidią

2023 r. grupa zakończyła ponad 13-proc. wzrostem przychodów do 9,8 mld zł. EBIT podskoczył o 39 proc. do 781 mln zł, a zysk netto spuchł o ponad 38 proc. do 738 mln zł. Inwestorzy również dostrzegli potencjał jednej z największej spółek budowlanych w kraju. Od początku 2023 r. jej notowania zyskały ponad 140 proc., a jej kapitalizacja sięga niemal 17,7 mld zł. Znaczna poprawa notowań zaowocowała wejściem papierów spółki do indeksu WIG20.

Notowania Budimeksu od początku 2023 r.

BDX wykres

„Lepsze zyski to wynik skuteczniejszego zarządzania kosztami, większego portfela kontraktów budowlanych oraz efektywnego wykorzystania synergii doświadczeń i kompetencji w ramach naszej organizacji. Istotny udział w jego osiągnięciu miały również pierwsze przychody z działalności na rynkach zagranicznych. To zapewnia nam silny fundament do dalszych prac oraz gwarancję wykorzystania naszych mocy produkcyjnych w najbliższych dwóch latach” komentuje w liście do akcjonariuszy Artur Popko, prezes Budimeksu.

Zdaniem ekspertów, duży wpływ na poprawę wyników w ostatnich latach ma też sytuacja na rynku budowlanym.

„Wzrost przychodów spółki w ostatnich latach to głównie pochodna wzrostu wartości rynku budowlanego w Polsce. Przychody spółki od 2015 r. w segmencie budowlanym wzrosły o 80 proc., a w tym samym czasie produkcja budowlana wzrosła o 86 proc. w cenach bieżących. Przychody skonsolidowane w tym okresie wzrosły nieco mocniej (91 proc.), co związane jest z rozwojem FBSerwis. Dużo mocniej w tym okresie wzrósł EBIT. Skala Budimeksu pozwala korzystać z dźwigni operacyjnej a także sięgać po kontrakty, który z różnych przyczyn są trudno dostępne dla konkurencji (np. kwestie dostępności do finansowania czy sprzętu), a tym samym pozwalają uzyskiwać lepsze marże” komentuje dla Strefy Inwestorów Krzysztof Pado, zastępca dyrektora wydziału analiz w DM BDM.

Notowania Nvidii od początku 2023 r.

Nvidia wykres

Zobacz także: Budimex chce w '24 poprawić rentowność; trudno będzie powtórzyć sprzedaż z '23 (wywiad)

Motorem wzrostu zagraniczne rynki

Przyglądając się wynikom Budimeksu warto zauważyć, że pozycja środki pieniężne i ich ekwiwalenty urosła względem grudnia 2022 r. o 22 proc. do 3,8 mld zł, a portfel zamówień pęka w szwach. Na koniec 2023 r. podpisano kontrakty o wartości ponad 13 mld zł, a wartość zamówień, w których spółka zajęła pierwsze miejsce w postępowaniach przetargowych, opiewała na drugie tyle. Spośród kontraktów oczekujących na podpisanie, te o wartości ponad 7 mld zł dotyczą rynków ościennych.

Wyniki Budimeksu w 2023 r.

Budimex wyniki 2023

Źródło: Spółka

„Głównym motorem wzrostu dla spółki w kolejnych latach ma być wyjście na rynki ościenne, gdzie już teraz zbudowany został spory potencjalny portfel zleceń. Budimex ma już duże kontrakty na Łotwie, w Czechach czy Słowacji. Liczy także na kolejowy rynek niemiecki. Budimex na krajowym rynku chce korzystać m.in. na planowanym wzroście nakładów w sektorze energetycznym (np. budowa atomu czy rozwój sieci przesyłowych). Dodatkowym źródłem wyników może być także powrót do działalności deweloperskiej czy zbudowanie ekspozycji na segment OZE” dodaje Pado.

Nie można zapomnieć także o KPO. W ramach programu pożyczek i dotacji do kraju ma popłynąć 59,8 mld euro przede wszystkim na szeroko pojętą modernizację energetyki (rozbudowa sieci czy zwiększenie efektywności energetycznej).

„Napływ środków z KPO z punktu widzenia dużych generalnych wykonawców ma spore znaczenie dla inwestycji w obszarze kolejowym oraz energetycznym. Przykładowo środki przewidziane na modernizację infrastruktury kolejowej to poziom w przybliżeniu równy rocznemu budżetowi inwestycyjnemu PLP PLK w ostatnich latach. W przypadku komponentu RePower EU środki są wielokrotnie większe niż roczny poziom nakładów inwestycyjnych w energetyce. Waga tych środków jest więc spora, większe obawy wiązałbym z brakiem mocy przerobowych na poziomie rządowym, inwestorów czy zasobów projektowo-budowlanych, aby możliwe było ich wykorzystanie do 2026 r.” podsumowuje Pado.

Zobacz także: Budimex zastąpi Asseco Poland w WIG20 po sesji 15 marca 2024 roku (opis)

Potencjał ograniczony?

Dobre rezultaty oraz pozycja gotówkowa spowodowały, że zarząd Budimeksu zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości całego zysku netto z ubiegłego roku, powiększonego o 161,6 mln zł pochodzące z kapitału zapasowego. Łącznie akcjonariusze zostaną obdarowani kwotą ponad 911 mln zł, czyli 35,69 zł na akcję. Stopa dywidendy wynosi więc 5 proc.

Mimo poprawy wyników i sporego portfela zamówień, analitycy Trigon DM zwracają uwagę, że potencjał dalszych wzrostów mógł się nieco wyczerpać. W ostatnim raporcie z 25 marca eksperci wspomnianej instytucji rekomendują sprzedaż walorów Budimeksu, ustalając cenę docelową akcji na poziomie 630 zł.

Struktura portfela zamówień Budimeksu na koniec 2023 r.

Struktura portfela zamówień Budimex 2023

Źródło: Spółka

„Jesteśmy zdania, że bieżąca wycena, być może częściowo z uwagi na rosnący pasywny popyt, oderwała się od fundamentów, a perspektywa płaskich wyników w 2024 r. tworzy unikalną okazję do zamknięcia pozycji i wzięcia zysku. Uważamy również, że oczekiwania rynku co do trajektorii wyników i generacji FCF są na tyle rozgrzane, że każde niedowiezienie przez Budimex wygórowanych oczekiwań może skutkować wyprzedażą akcji, a pierwszego „sprawdzam” spodziewamy się już na początku maja przy okazji wyników za I kw., które prawdopodobnie będą słabsze w ujęciu rocznym. Dodatkowo, z branży budowlanej coraz mocniej dobiegają głosy studzące hurraoptymizm wywołany przyznaniem Polsce KPO. Z uwagi na zmiany na stanowiskach kierowniczych oraz audyty wewnętrzne, harmonogramy inwestycji infrastrukturalnych są zagrożone (GDDKiA planuje w tym roku ogłosić o ponad 60 proc. mniej przetargów niż w 2023 r.), a spiętrzenie robót budowlanych, finansowanych z obecnej perspektywy unijnej w latach 2025-2027, może wywołać gwałtowny wzrost cen kluczowych materiałów i surowców” zauważają analitycy Trigon DM.

Zobacz także: Budimex proponuje wysoką dywidendę w 2024 r. Wypłaci cały zysk, powiększony o kapitał zapasowy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.