Liczba zapytań o kredyt hipoteczny w maju była najniższa od 2008 roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
08 cze 2022, 10:21

Liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe w maju była najniższa od 2008 roku

51,6% o tyle spadła liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe w maju tego roku, ostatni raz podobny wynik został odnotowany w 2008 r.

Zgodnie z majowym odczytem Biura Informacji Kredytowej (BIK) ilość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o ponad 50% r/r.

INDEKS BIK

Źródło: BIK Indeks

Gwałtowny spadek zapytań o hipoteki

BIK podał najnowszy, majowy odczyt Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, według rocznej dynamiki wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych spadła o 51,6% w skali roku i wyniosła ponad 23 tys., gdzie w maju zeszłego roku wniosków było ponad 48 tys. Jeśli spojrzymy na dane miesiąc do miesiąca, to w stosunku do kwietnia br. odnotowano spadek na poziomie 16,2%.

„Przewidywania wobec majowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt spada w przepaść. A wyjaśnienie marcowej anomalii - wzrostu wartości Indeksu o 4,3% - jako efektu nowych zaostrzonych wymagań KNF co do liczenia zdolności kredytowej, było właściwe. Obecny majowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia na rynku kredytów mieszkaniowych w kolejnych kwartałach roku. Majowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r., czyli od 14 lat. Na majową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o połowę niż przed rokiem liczba wnioskujących. Jest ona najniższa od stycznia 2007 r. czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskujących. Trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała od kwietnia 2021 r. Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach liczba wnioskujących jeszcze spadnie”– mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz także: Zabezpieczeniem przed inflacją są spółki dywidendowe oraz nieruchomości – przekonuje Aswath Damodaran

Co ciekawe, wartość wnioskowanego kredytu była wyższa o 2,9% od analogicznego okresu w ubiegłym roku i wyniosła 343,89 tys. zł, natomiast w stosunku do kwietnia br. wnioskowana kwota była niższa i 2,8%.

Jak tłumaczy główny analityk BIK, największy wpływ na wartość popytu na hipoteki w kolejnych miesiącach ma i będzie mieć polityka monetarna Polski.

„Na wartość popytu na kredyty mieszkaniowe w perspektywie kolejnych miesięcy wpływać będzie przede wszystkim polityka monetarna. Dalsze jej zaostrzanie i wzrost stóp procentowych jeszcze bardziej zmniejszy zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, a tym samym bardzo osłabi popyt na kredyt mieszkaniowy” – dodaje prof. Rogowski.

Zobacz także: Roczny WIBOR przebił barierę 7%. Przeciętna rata kredytu hipotecznego na 30 lat wzrosła od września o 107%

Według badania WIB 57% respondentów obawia się, że wakacje kredytowe podwyższą inflację

Polski rząd pracuje nad projektem ustawy wprowadzającej „wakacje kredytowe”, dające możliwość zawieszenia spłaty łącznie 8 rat kredytu mieszkaniowego w okresie najbliższego półtora roku. Według wstępnych ustaleń z tzw. wakacji będą mogły skorzystać osoby, które spłacają hipotekę na własne potrzeby mieszkaniowe w polskich złotych, kontrowersyjnym elementem projektu ustawy, jest brak kryterium dochodowego.

Warszawski Instytut Bankowości (WIB) przeprowadził badanie Minds&Roses, z którego wynika, że ponad połowa badanych, obawia się, że „wakacje kredytowe” proponowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), zwiększą inflację, która przypomnijmy według majowego szacunku wyniosła 13,9%. Natomiast 66% badanych jest zdania, że obowiązkowo należy wprowadzić kryterium dochodowe w w/w ustawie.

Narodowy Bank Polski (NBP) zaznaczył swoje wątpliwości związane z projektem i wskazał, że wsparcie powinno być skierowane do osób, które w obliczu rosnących stóp procentowych, naprawdę znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej. NBP podobnie jak połowa respondentów, obawia się, że brak określenia warunków finansowych utrudni pracę nad obniżeniem rekordowo wysokiej inflacji.

Za tym stanowiskiem oponują sami kredytobiorcy, ponieważ aż 62% spośród badanych kredytobiorców, jest za ograniczeniem ustawy tylko do osób w trudnej sytuacji finansowej. Według badania tylko 16% ankietowanych popiera brak wprowadzenia kryteriów finansowych.

Ograniczenie wakacji kredytowych popierają w dużej większości zarówno mieszkańcy aglomeracji miejskich, jak i mieszkańcy mniejszych gmin i wsi.

Na to, jak finalnie będzie wyglądać ustawa, będziemy musieli jeszcze chwilę zaczekać, ale rząd wydaje się nie reagować na głosy rozsądku wyjątkowo płynące z NBP.

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce znowu wzrosną. Prognozy ekonomistów przed posiedzeniem RPP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost