Wideokomentarz GPW: Warsaw Automated Trading System (WATS) | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
25 lip 2022, 11:05

Wideokomentarz GPW: Warsaw Automated Trading System (WATS)

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) prowadzi projekt budowy własnego, autorskiego systemu transakcyjnego - Warsaw Automated Trading System (WATS). Prace nad budową WATS przebiegają zgodnie z planem i weszły w kolejny etap.

Budowa autorskiego systemu transakcyjnego Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Warsaw Automated Trading System (WATS), weszła w kolejną fazę. Na początku lipca br. domom maklerskim oraz dostawcom oprogramowania udostępnione zostało środowisko testowe nowego rozwiązania technologicznego GPW.

- Jesteśmy na etapie, w którym zakończyliśmy badania przemysłowe, od 4 lipca br. system uruchomiony jest w infrastrukturze GPW i po raz pierwszy ujrzał światło dzienne po wyjściu z laboratorium, które zorganizowane jest w Łodzi. Wraz z udostępnieniem systemu, udostępniliśmy także dokumentację projektową i funkcjonalną. Mając na uwadze konieczność dostosowania systemów Członków Giełdy, odbiorców informacji rynkowej oraz wszystkich innych interesariuszy, udostępniliśmy również komplet oprogramowania prototypowego służącego do podłączenia do platformy - powiedział Piotr Stasiak, Dyrektor Działu Eksploatacji Systemów GPW w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych. Jest to eksperymentalny etap prac rozwojowych nad systemem WATS:

- Zbierając uwagi od rynku oraz użytkowników na Giełdzie, będziemy dalej rozwijać platformę w celu zaspokojenia potrzeb klientów. Obecny harmonogram przewiduje uruchomienie kolejnego środowiska na początku następnego roku oraz uruchomienie środowiska produkcyjnego w pierwszym kwartale 2024 roku - dodał Piotr Stasiak.

Obecnie prace nad nowym systemem transakcyjnym przebiegają zgodnie z planem:

- Obecne wyniki uzyskiwane dzięki pracom badawczym oraz testom, które przeprowadziliśmy w laboratorium, potwierdzają wszystkie założenia z początku projektu oraz dają gwarancję, że parametry operacyjne wytworzonego systemu w pełni odpowiadają oczekiwaniom Giełdy i jej klientów. Platforma, którą wytwarzamy ma przede wszystkim służyć do zastąpienia kilkunastu systemów transakcyjnych na Giełdzie. Równie ważnym dla GPW celem jest możliwość komercjalizacji platformy i stanowienia konkurencji oraz alternatywy dla mniejszych giełd, dla których rozwiązania dużych dostawców są zbyt drogie lub ich wdrożenie wymaga zbyt dużego zaangażowania środków - podsumował Dyrektor Działu Eksploatacji Systemów GPW.

Budowa systemu transakcyjnego WATS to szczególny projekt realizowany na GPW. Wartość projektu szacowana jest na 90 mln zł, w tym dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju wynosi 30,27 mln zł. Wdrożenie systemu planowane jest w I kw. 2024 r.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

O GPW:

Grupa Kapitałowa GPW (GK GPW) prowadzi platformy obrotu akcjami, obligacjami skarbowymi i korporacyjnymi, instrumentami pochodnymi, energią elektryczną i gazem ziemnym oraz dostarcza indeksy i wskaźniki referencyjne, m.in. WIBID i WIBOR. W 2018 r. Agencja indeksowa FTSE Russell zakwalifikowała polski rynek kapitałowy do grona rynków rozwiniętych. Prowadzone przez GK GPW rynki są największymi w Europie Środkowej i Wschodniej.

Źródło: Spółka, #GPW

Zobacz także: GPW SA - notowania, wyniki finansowe, dywidendy, wskaźniki, akcjonariat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost