Spółki energetyczne z GPW wyglądają rewelacyjnie na tle niemieckich | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
21 wrz 2015, 07:00

Spółki energetyczne z GPW wyglądają rewelacyjnie na tle niemieckich

Punkt widzenia zależy zawsze od punktu siedzenia. Nie inaczej jest w przypadku giełdy. Tutaj również sama przecena lub wzrost danej spółki, indeksu czy całej giełdy jeszcze o niczym nie świadczy. Dopiero odniesienie do innej podobnej spółki, giełdy czy indeksu pozwala na jakąś ocenę.

Polskie spółki energetyczne

Do tej pory sektor energetyczny na GPW był uznawany za najgorszy i najmniej perspektywiczny. I tu należy dodać, że my też tak uważaliśmy. Przy czym powodów takiego stanu rzeczy upatrywano w polityce i planach związanych z restrukturyzacją sektora.

Wykres 1: PGE (góra), Tauron (dół), lata 2011 – 2015.
Wykres 1: PGE (góra), Tauron (dół), lata 2011 – 2015.

Dwie najważniejsze spółki energetyczne z #WIG20 od swoich maksimów z 2014 roku do minimów z 2015 roku straciły po odpowiednio: #PGE -38.5%, a #TPE -40% (Wykres 1). Samo #PGE wciąż pozostaje jednak powyżej minimów z 2013 roku, a kursy akcji obydwu spółek w ostatnich dniach mocno odreagowały.

Niemieckie spółki energetyczne

Jeżeli na tej podstawie stwierdzamy, że sytuacja polskich spółek energetycznych jest zła, to jednocześnie musimy dodać, że niemieckie spółki energetyczne z indeksu #DAX znajdują się w katastrofalnej sytuacji.

Wykres 2: RWE (góra), EON (dół), lata 2011 – 2015.
Wykres 2: RWE (góra), EON (dół), lata 2011 – 2015.

W stosunku od swoich maksimów z 2014 roku kurs akcji RWE stracił na wartości 67%, a EON 51% (Wykres 2). W obydwu przypadkach są to dużo dotkliwsze przeceny niż w przypadku największych polskich spółek energetycznych. Dodatkowo, obydwie spółki wyłamały swoje minima z 2013 roku, a RWE, notowana od 1994 roku, znajduje się na historycznych minimach.

Polskie spółki energetyczne nie takie słabe

Po porównaniu polskich i niemieckich spółek energetycznych jednoznacznie wyłania się obraz, że polski sektor energetyczny wcale nie znajduje się w katastrofalnej sytuacji, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Można pokusić się o stwierdzenie, że na tle niemieckiego wygląda bardzo dobrze. Wykazuje się podwyższoną siłą, a to oznacza, że jeżeli zakończy się kryzys, który ogarnął branżę, to będzie zyskiwał na wartości dużo szybciej niż niemiecki. Pytanie tylko kiedy to się zacznie. Na pewno pierwszym sygnałem będzie to, że polskie spółki powinny zacząć wzrosty, zanim zrobią to niemieckie.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost