10 lat New Connect – ile można było zarobić, a ile stracić | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 sie 2017, 11:25

10 lat New Connect – ile można było zarobić, a ile stracić

Umiejętna i pracochłonna selekcja spółek na pewno może przynieść dorodne owoce. Imponujące zyski przyniosłaby w przypadku inwestowania na NewConnect. 10 lat historii rynku alternatywnego pokazuje jednak, że lokowanie kapitału w notowanych na nim spółkach to dla przeciętnego inwestora igranie z ogniem, albo nawet stąpanie po polu minowym.

30 sierpnia 2007 roku ruszył rynek alternatywny NewConnect. Miał być szansą na rozwój dla małych, innowacyjnych firm poszukujących kapitału. Rzeczywiście, kilka spółek się wybiło dzięki niemu i przeszło na główny parkiet. Pomimo, że ostatniego debiutu na New Connect, spółki Next Bike, przedstawiciele GPW zapewniali, że aż 44 spółki notowane na GPW mają swoje korzenie na New Connect to naprawdę pozytywne przykłady, które pamiętamy możemy zliczyć na palcach dwóch rąk. Te najbardziej pamiętne to Quercus TFI, Selvita, Mabion, Medicalgorithmics. Pisaliśmy o nich rok temu:

7 spółek z GPW, których sukces nie byłby możliwy gdyby nie NewConnect

Przy okazji okrągłej rocznicy postanowiliśmy sprawdzić, jak prezentuje się NewConnect, gdy patrzy się na niego oczami drobnego inwestora. Czy można było sowicie na tym rynku zarobić? Przy jakim ryzyku?

Główny indeks NewConnect w 10 lat stracił blisko 70%

Na początek trzeba zauważyć, że – niestety – w długim terminie na NewConnect było bardzo trudno zarobić. Historia notowań NCIndex bardzo kłuje w oczy, przyprawia o ciarki na plecach. W trakcie 10 lat ten indeks stracił na wartości 70%. Na tle NCIndex indeks szerokiego rynku WIG prezentuje się niezwykle stabilnie.

Wykres 1. Historia notowań NCIndex na tle WIG

Wykres 1. Historia notowań NCIndex na tle WIG

Źródło: Stooq

Są na NewConnect „hity inwestycyjne”, ale to kropla w morzu ryzyka...

Gdy zagłębimy się w szczegóły, to okazuje się, że na wybranych spółkach można było osiągnąć niesamowite wręcz stopy zwrotu, ale takich „rodzynków” było relatywnie niewiele.

Spośród tych spółek, które w tej chwili są notowane na NewConnect, hitami są:

  • Cloud Technologies: +4570% (w 5 lat)
  • Onico: +3130% (w 6 lat)
  • Kancelaria Medicus: +2469% (w 5 lat)
  • Stopklatka: +789% (w 7 lat)
  • Pilab: +770% (w 5 lat)

Problem w tym, że do wczoraj ledwie 72 spółki spośród 406 notowanych na NewConnect było na plusie od początku swoich notowań. Czyli ledwie 18% firm notowanych na parkiecie alternatywnym dało zarobić temu, kto trzyma ich papiery od debiutu!

Równocześnie aż 59 spółek z NewConnect od debiutu do wczoraj straciło na wartości ponad 90%. To są straty (niemal) nie do odrobienia...

Należy również pamiętać o „czarnej serii” bankructw na NewConnect. W latach 2008-14 niemal 19% spółek musiało zejść z „małego parkietu” na skutek upadłości. Teraz to już historia, bo w latach 2012 i 2016 GPW przeprowadziła kilka reform poprawiających jakość obrotu. Zmiany przyniosły efekty bo dzisiaj wielu bankructw już nie ma. Ale tym niemniej należy o historii pamiętać i wyciągać z niej wnioski...

Wykres 2. Powody wykluczeń z NewConnect w latach 2008-14

Wykres 2. Powody wykluczeń z NewConnect w latach 2008-14

Źródło: GPW

Trzeba szczęścia, żeby na NewConnect nie stracić, nawet jeśli jest dobra koniunktura...

Rok 2016 był całkiem udany zarówno dla rynku głównego, jak i alternatywnego. WIG urósł o 11,4%, a NCIndex o 10,1%. Bardzo podobne wartości, prawda? Czyli można by pomyśleć, że nie było tak źle na tym rynku alternatywnym. Problem w tym, że na NewConnect ledwie 45% spółek zakończyło rok na plusie. Tymczasem na GPW taki wynik osiągnęło 58% walorów. To spora różnica.

Sytuacja wyglądała bardzo podobnie w I półroczu 2017 roku. WIG urósł o 17,9%, a NCIndex o 6,7%. W tych warunkach półrocze na plusie zakończyło 61,9% spółek z rynku głównego oraz 48,5% walorów z rynku alternatywnego.

Uwaga na płynność: mogą być problemy z wyjściem z inwestycji...

Poza tym, inwestując na NewConnect trzeba pamiętać o problemach z płynnością. W przypadku wielu spółek może być problem z zakupieniem akcji, a co gorsza – z wyjściem z inwestycji. Pamiętajmy bowiem, że żeby zarobić, trzeba zrealizować zysk – czyli sprzedać po dobrej cenie aktywo. Niestety w przypadku wielu spółek notowanych na New Connect kursy akcji i wyceny są nie do końca transakcyjne. Jeśli nikt go od nas nie będzie chciał odkupić, to co z tego, że w teorii podrożało o ileś tam procent?

Porównajmy sobie statystykę obrotów dla NewConnect i GPW za I półrocze 2017:

Tab. 1. Statystyka dotycząca obrotów w I połowie 2017 roku

 NCGPW
średnia wartość obrotów (mln zł)1,9253,5
średni wolumen na sesję (w tys.)32,3124
średnia liczba transakcji na sesję10174

Źródło: GPW, obliczenia własne

To nie wygląda dobrze, prawda? To nie pomyłka: średnia liczba transakcji w I półroczu dla rynku alternatywnego to 10 (słownie: dziesięć) na sesję. Jeśli wgłębimy się w dane, to okazuje się, że dla aż 320 spółek z NewConnect ta średnia w I półroczu była niższa od 10! Tylko dla 43 spółek ta średnia sięgnęła więcej niż 20 transakcji na sesję.

Patrząc na te dane śmiemy twierdzić, że bywają dni, kiedy łatwiej złapać stopa w Mongolii, niż kupić na NewConnect papier, który będzie odpowiednio płynny...

Warto pamiętać, że ponad rok temu GPW już dostrzegła ten problem i zakończyła segmentację rynku alternatywnego głównie na podstawie kryteriów płynnościowych (czyli zniknęły segmenty NewConnect High Liquidity Risk i NewConnect Super High Liquidity Risk). Zaczęła dzielić spółki głównie na podstawie kryteriów jakościowych (wskaźnikowych). TUTAJ można przeczytać o nowym sposobie segmentacji.

Inwestorzy oceniają New Connect umiarkowanie, a nawet pozytywnie

Zapytaliśmy inwestorów jak ze swojego punktu widzenia oceniają ostatnie 10 lat New Connect.

Prawie 40% uczestników odpowiedziało, że ocenia ten okres umiarkowanie, a 27% pozytywnie. Negatywną ocenę rynkowi dało zaledwie 20% uczestników ankiety. Takie oceny wydają się rozsądne i są zbieżne z naszymi. Ze wszystkimi swoimi minusami cała idea ma jak najbardziej sens. Inwestowanie w małe spółki zawsze wiąże się z ryzykiem, a nieliczne sukcesy przynoszą spektakularne zyski.

Podsumowując: tak, NewConnect może być inkubatorem dla innowacyjnych spółek. Tak, na NewConnect można bardzo dobrze zarobić. Problem w tym, że należy bardzo ostrożnie selekcjonować spółki, bardzo wnikliwie analizować ich pomysły biznesowe, jakość ich kadry zarządczej, a potem pilnie obserwować postępy w realizacji strategii i ich kondycję fundamentalną. Po prostu NewConnect to raczej szansa dla ludzi, którzy mają sporo kapitału i jego małą część chcą zaryzykować – w poszukiwaniu imponującej stopy zwrotu. Inwestorom, którzy nie mają czasu ani dużego portfela, a także tym bardziej wrażliwym, polecamy jednak rynek główny… Tam prawdopodobieństwo utraty całości zainwestowanego kapitału jest przynajmniej kilkukrotnie mniejsze niż na New Connect.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost