Inwestowanie długoterminowe to najlepsza strategia inwestowania - ryzyko, nagroda i czas
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
15 lis 2021, 09:10

Inwestowanie długoterminowe to najlepsza strategia inwestowania - ryzyko, nagroda i czas

Nie ma zysku bez ryzyka. Warto jednak pamiętać o tym, że czas zmniejsza ryzyko, a podnosi końcową nagrodę.

Im dłużej zajmowana jest pozycja inwestycyjna, na jakimkolwiek rynku, tym większe szanse na większy zysk przy malejącym ryzyku.

Czas – sekretny składnik inwestycji

Kiedy niektórzy ludzie myślą o inwestowaniu, koncentrują się na potencjale wspaniałych zysków – możliwości zakupu akcji, których wartość wielokrotnie wzrasta. Inni skupiają się na ryzyku — możliwości utraty wszystkiego w przypadku krachu na rynku lub złego wyboru akcji.

Kto ma rację? Cóż, to prawda, że ​​każde inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem. Prawdą jest również, że inwestowanie jest jednym z najlepszych sposobów na powiększenie ilości pieniędzy, które się posiada, aby osiągnąć swoje cele (chociaż oczekiwanie natychmiastowego bogactwa jest wysoce nierealne).

W rzeczywistości istnieje zazwyczaj bezpośredni związek między wielkością ryzyka związanego z inwestycją a potencjalną kwotą, jaką może ona dać zarobić. Istnieje całe spektrum ryzyka i nagród, w zależności od aktywa. Bez względu na to, jaki jest cel inwestora, może on znaleźć aktywa, które pomogą go zrealizować bez podejmowania niepotrzebnego ryzyka.

Bardzo ważne jest, by inwestor pamiętał, że czas jest po jego stronie. Jest to sekretny składnik, który sprawia, że ryzykowne inwestycje stają się mniej ryzykowne. Przykład? W oparciu o przeszłą historię giełd można powiedzieć, że jeśli inwestuje się na giełdzie przez rok, to szansa na utratę pieniędzy jest większa niż 1:4. Ale jeśli inwestuje się przez 10 lat, czyli trzyma się pozycję na spółkach przez tak długi okres, to ta relacja spada do 1:25, a po 20 latach do zera, przy pewnych założeniach (chodzi o okres 1926–2014 dla indeksów S&P 90 do 1957 r., S&P 500 1957 – 1974, Wilshire 5000 1975 – 2005, MSCI US Broad Market Index 2005 – 2013).

Jeśli inwestor inwestuje tylko w kilka spółek, czas niekoniecznie sprawi, że jego portfel będzie bezpieczniejszy. Wystarczy zapytać kogoś, kto przez lata posiadał akcje firmy Enron czy Wirecard i nie sprzedał ich w porę – wystarcza kilka tygodni czy miesięcy, by zyski wyparowały, a następnie kapitał. Czas jest niezbędnym czynnikiem w przypadku zdywersyfikowanych portfeli inwestycyjnych – bo z biegiem czasu zwykle pojawia się więcej „zwycięzców”, niż „przegranych”. A inwestycje, które przynoszą pieniądze, równoważą te, które kończą się stratą.

Zobacz także: To jest największa bessa, jaką polskie obligacje przechodzą od 2003 roku – mówi Mikołaj Raczyński z Noble Funds TFI

Magia procentu składanego

Upływ czasu może nie tylko pomóc obniżyć ryzyko inwestycyjne, ale może potencjalnie zwiększyć korzyści z inwestowania. Działa tutaj magia procentu składanego. Przykład. Umieszczamy 1 pionek na rogu planszy do szachownicy. Następnie umieszczamy 2 pionki na następnym kwadracie i kontynuujemy podwajanie liczby pionków na każdym kolejnym kwadracie. Zanim dojdziemy do ostatniego kwadratu na planszy, będzie na niej w sumie 18 446 744 073 709 551 615 pionków!

Oczywiście, trudno jest co roku podwajać pieniądze. Ale ważne jest zrozumienie i zaakceptowanie magii procentu składanego. Z biegiem czasu kwoty się sumują i zbiera się ziarnko do ziarnka. Jeśli założymy konserwatywnie, że można osiągać stopę zwrotu w wysokości 6% rocznie, to można podwajać kapitał co 12 lat. Gdy w tym przykładzie inwestor zaczyna z 10 000 USD, to po 20 latach saldo wzrasta o ponad 200%.

Magia procentu składanego

procent składany

*Ta hipotetyczna ilustracja zakłada inwestycję w wysokości 10 000 USD i roczny zwrot w wysokości 6%, ale nie przedstawia żadnej konkretnej inwestycji ani nie uwzględnia inflacji.

Autor korzystał z tekstu „How risk, reward & time are related” z bloga firmy Vanguard.

Zobacz także: Założyciel forum WallStreetBets Jamie Rogozinski wyjaśnia czy meme stocks mania to nowy rynkowy paradygmat

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost