Jak zacząć inwestować na giełdzie? Najpierw musisz poznać siebie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
20 maj 2022, 07:30

Jak zacząć inwestować na giełdzie? Najpierw musisz poznać siebie

Kim jestem? To właśnie takie pytanie powinni sobie zadać inwestorzy na początku swojej drogi na rynku, a nie „w co inwestować?”.

„Poznaj samego siebie” – ten starożytny grecki aforyzm, jedna z maksym delfickich, znajdowała się na frontonie świątyni Apollina w Delfach. Filozof Blaise Pascal zauważył, że człowiek jest dla siebie samego istotą nieznaną.

Czy można przejść świadomie, mądrze, pięknie i skutecznie przez życie, nie znając siebie? Jak żyć? – pyta wielu, a nie zna siebie.

Także inwestor powinien zacząć od pytania: kim jestem? Zanim zada pytanie: w co zainwestować? Tak twierdzi Steve Romick z FPA Funds. Ostatnio był gościem podcastu In Search for Excellence.

Pozostałości świątyni Apollina w Delfach

Pozostałości świątyni Apollina w Delfach

Źródło: Flickr

Inwestorze, zbadaj swoją tolerancję ryzyka

Romick mówi wprost: „Ludzie muszą rozumieć kim są, by wiedzieć, czego chcą i dokąd idą. Również inwestorzy muszą wiedzieć kim są, by rozumieć, w jaki sposób chcą inwestować i w co. Inwestor powinien dogłębnie zrozumieć swój charakter, poznać swoje wnętrze, swoje reakcje w danych sytuacjach. Na początku przygody z rynkiem inwestorzy powinni inwestować w siebie, w swoją wiedzę i w poznanie siebie. Każdy człowiek jest unikalny, nie ma dwóch takich samych ludzi.”

Niezwykle ważne jest zbadanie swojej tolerancji ryzyka. Co ciekawe, stopień ostrożności nie zależy od stopnia bogactwa, twierdzi Romick. „Znam wielu bogatych ludzi, którzy nie mają tolerancji ryzyka. Znam też wielu takich, którzy inwestują jakby grali w kasynie. Podobnie jest wśród przeciętnie majętnych inwestorów indywidualnych. Zasobność portfela nie ma tutaj nic do rzeczy” – mówi Romick.

W polskim internecie można znaleźć wiele ankiet, które pomagają ustalić inwestorom swój profil. Jedną z nich, bardzo prostą, ale konkretną, jest ta mBanku.

ankieta profil inwestorski

Firmy brokerskie posiadają konta demo. Teoretycznie można za ich pośrednictwem sprawdzić się na rynku i ustalić po takim eksperymencie swój profil inwestora oraz zbadać zachowania. Problem w tym, że na kontach demo posługujemy się sztucznymi pieniędzmi. Inwestor musi wyłożyć na stół własne pieniądze. Musi nauczyć się strachu i euforii, doświadczyć radości po zyskach i bólu po stratach. Lepiej więc, aby już na początku założył realne konto i zainwestował prawdziwe pieniądze, ale na początek mogą to być małe kwoty, np. odpowiadające miesięcznej pensji.

Zobacz także: Znani inwestorzy Leon Cooperman i Jeremy Grantham ostrzegają, że to nie koniec kryzysu i spadków na giełdach

Skład portfela zależy od profilu ryzyka

Co dalej, gdy już inwestor zna siebie? Jego zdaniem, inwestor konserwatywny i spokojny powinien unikać ryzykownych aktywów, korzystać z pomocy doradcy. Im inwestor odważniejszy, tym więcej akcji może mieć w portfelu. „Najgorzej jest, jeśli inwestor nie toleruje strat. Inwestor musi dopuszczać do siebie taką ewentualność i tolerować ją, gdy ona już się zmaterializuje” – twierdzi Romick.

Skład portfela w zależności od tolerancji ryzyka

Skład portfela w zależności od tolerancji ryzyka

Oczywiście, dla najbardziej agresywnych inwestorów można polecić instrumenty z lewarem: certyfikaty, CFD, opcje. Tacy inwestorzy mogą próbować swoich sił na forex. Jednak należy pamiętać, że lewar to miecz obosieczny i wywołuje wielkie emocje, i dlatego 85% inwestorów ponosi straty na korzystaniu z tego typu produktów.

Całość rozmowy z Romickiem można obejrzeć poniżej:

Podsumowując, inwestor powinien uświadomić sobie swój profil ryzyka, poznać swoje mocne i słabe strony. Potem powinien sprawdzić swoje reakcje na wzrosty i na spadki, na zyski i na straty. Mówi się też, że inwestorem zostaje się dopiero po przeżyciu dwóch hoss i dwóch bess - i zapewne wiele w tym prawdy. To co, już wiecie co robić?

Zobacz także: Wielkie i znane fundusze inwestujące w spółki technologiczne w 2022 roku ponoszą gigantyczne straty

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost