Zbudowanie bufora na wczesnym etapie cyklu i przy zyskownych bankach ułatwia reakcję na szoki - EBC | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
20 cze 2024, 12:51

Zbudowanie bufora na wczesnym etapie cyklu i przy zyskownych bankach ułatwia reakcję na szoki - EBC

Zbudowanie dodatniego bufora antycyklicznego na wczesnym etapie cyklu koniukturalnego i przy wysokiej zyskowności banków ułatwia reakcję makroostrożnościową na szoki - podał Europejski Bank Centralny w opracowaniu.

"Doświadczenia związane z pandemią uwypukliły celowość utrzymywania większej ilości możliwych do uwolnienia buforów kapitałowych w celu przeciwdziałania wstrząsom, które mogą wystąpić na każdym etapie cyklu finansowego. Od tego czasu kilka organów makroostrożnościowych w unii bankowej ustaliło dodatnią stopę bufora antycyklicznego przy braku nadmiernego rozwoju akcji kredytowej. Głównym celem tego posunięcia jest ułatwienie bardziej stopniowego budowania bufora, zapewniając organom makroostrożnościowym większą swobodę w udostępnianiu kapitału do wykorzystania w razie potrzeby poprzez uwalnianie utworzonych buforów w przypadku negatywnych wstrząsów" - napisano w opracowaniu EBC.

"Korzystne warunki w sektorze bankowym, takie jak wysoka rentowność banków, są jednymi z czynników, które wspierają wdrożenie dodatniego neutralnego bufora antycyklicznego, ponieważ łagodzą potencjalne procykliczne skutki zwiększonych wymogów kapitałowych dotyczących akcji kredytowej" - dodano.

Komitet Stabilności Finansowej ds. nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M) podjął w ub. tygodniu uchwałę ws. rekomendacji dotyczącej ustalenia wysokości wskaźnika bufora antycyklicznego w Polsce na poziomie: 1 proc. – po upływie 12 miesięcy, 2 proc. – po upływie 24 miesięcy od ogłoszenia przez Ministra Finansów rozporządzenia w tej sprawie. Obecnie bufor wynosi 0 proc.

Członek zarządu NBP Artur Soboń poinformował ostatnio, że nie ma na obecnie powodów, by rozmawiać o innym docelowym poziomie bufora antycyklicznego niż 2 proc.

EBC podaje, że koszty ekonomiczne zwiększenia wymogów kapitałowych, w tym poprzez ustalenie dodatniej neutralnej stopy bufora, zmniejszają się, gdy warunki w sektorze bankowym są korzystne.

Im bardziej zyskowne są banki, tym łatwiej jest im spełnić dodatkowe wymogi z zysków zatrzymanych, co zmniejsza potrzebę delewarowania.

Zysk netto sektora bankowego w Polsce w okresie styczeń-kwiecień 2024 roku wyniósł 14,43 mld zł, więcej o 11,5 proc. rdr.

"Dodatni neutralny wskaźnik bufora pozwala na bardziej stopniowe zwiększanie bufora na wczesnych etapach cyklu finansowego, zmniejszając tym samym koszty ekonomiczne w porównaniu z sytuacją, w której bufor jest zwiększany mniej stopniowo, na przykład gdy cykliczne ryzyko systemowe uzasadnia jego szybką aktywację. Co więcej, budowanie przestrzeni makroostrożnościowej na wczesnym etapie cyklu zapewnia, że organ makroostrożnościowy ma bufory kapitałowe dostępne do uwolnienia w odpowiedzi na wszelkie niekorzystne wstrząsy niezwiązane z krajowym cyklem kredytowym we wczesnych fazach cyklu" - wskazują ekonomiści EBC.

Jak podkreślają, dodatkowa przestrzeń makroostrożnościowa zapewniana przez dodatnią neutralną stopę bufora łagodzi ograniczenia, na jakie napotykają organy makroostrożnościowe podczas jego uwalniania w odpowiedzi na wstrząsy.

"Przy większej ilości kapitału dostępnego do uwolnienia, organy makroostrożnościowe mają większą siłę ognia, aby wesprzeć sektor bankowy w przypadku trudności. Korzyść ta jest szczególnie istotna w obliczu dużych wstrząsów" - dodano. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost