Za którymi prezesami spółek Skarbu Państwa giełda zapłakała? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 sty 2016, 06:52

Za którymi prezesami spółek Skarbu Państwa giełda zapłakała?

Trwa wymiana zarządów w spółkach, w których znaczącym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Czterech prezesów zrezygnowało samodzielnie, a kolejnych sześciu odwołała rada nadzorcza. Za którymi z nich GPW zapłakała, obniżając ich wyceny bardziej niż WIG, a za którymi wręcz przeciwnie?

Odwołani prezesi spółek Skarbu Państwa

SpółkaCzy zrezygnował / został odwołany?Kiedy zrezygnował / został odwołanyZmiana % kursu od dnia przed rezygnacją / odwołaniem do dziśZmiana % WIG od dnia przed rezygnacją / odwołaniem do dziś
PGNIGRada nadzorcza odwołała2015-12-11-5,29%-4,56%
PHNRada nadzorcza odwołała2015-12-21-0,78%-6,43%
ENERGARada nadzorcza odwołała2015-12-291,96%-7,57%
PGENie   
JSWWe wrześniu prezes zrezygnował ze względu na stan zdrowia. 17 grudnia powołano nowego prezesa.2015-12-17-10,29%-4,13%
LOTOSNie   
GPWZrezygnował2015-12-03-15,98%-8,43%
ENEARada nadzorcza odwołała2015-12-30-2,36%-8,51%
PZUZrezygnował na prośbę Skarbu Państwa2015-12-09-6,78%-5,63%
PKPCARGOZrezygnował2015-12-14-16,16%-2,67%
GRUPAAZOTYnie   
KGHMPrawdopodobnie rada nadzorcza odwoła   
PKOBPnie   
TAURONPERada nadzorcza odwołała2015-12-087,78%-7,46%
PKNORLENRada nadzorcza odwołała2015-12-161,93%-2,86%

Tabela 1: Zestawienie informacji o rezygnacjach i odwołaniach prezesów w spółkach ze znaczącym udziałem Skarbu Państwa.

Prezesi odwołani przez radę nadzorczą

Rady nadzorcze spółek odwołały już sześciu prezesów i prawdopodobnie niedługo odwołany zostanie też prezes KGHM, Herbert Wirth.

Spadki, w porównaniu do WIG, od daty odwołania Mariusza Zawiszy, dotknęły spółkę PGNiG #PGN: spadek -5,29% przy spadku WIG o 4,56%. Kapitalizacja spółki zmniejszyła się w tym czasie o 1,6 mld zł.

Co ciekawe, w spółkach #PHN, oraz Enea #ENA spadki kursów nie były większe od spadków WIG, a w przypadku PKN Orlen #PKN nawet zanotowano wzrost o 2,6% przy spadku WIG o 4,8%. Podobnie było w przypadku Energii #ENG - wzrost 1,96% przy spadku WIG o 7,57%

Największą zaś pozytywną zmianę zanotowały akcje Tauron #TPE (+7,78%) w stosunku do WIG (-7,46%) po odwołaniu prezesa Jerzego Kurella i powołaniu Remigiusza Nowakowskiego na to stanowisko.   

Prezesi, którzy sami odeszli

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku prezesów, którzy postanowili nie czekać na decyzję rady nadzorczej i sami odeszli ze stanowiska. Tu spadki były zdecydowanie większe.

Od wczesnej rezygnacji, na początku grudnia 2015 r., Pawła Tamborskiego z funkcji prezesa GPW, do dziś kurs spadł o 15,98% w porównaniu do spadku indeksu WIG o 8,43%.

Jednak najbardziej zmianę prezesa odczuli akcjonariusze spółki PKP Cargo #PKP. Kurs po odejściu Adama Purwina w połowie grudnia zeszłego roku, spadł o 16,16% w porównaniu do 2,67% spadku WIG od tamtej pory do dziś.  

Zmiany w zarządach

Jest rzeczą naturalną, że po zmianie władzy następują zmiany w obsadach zarządów spółek. Jedne zmiany budzą większy niepokój, inne mniejszy. Po ostatnich rotacjach największe relatywne spadki zanotowały spółki GPW oraz PKP Cargo, a największe relatywne wzrosty spółki Tauron oraz Energa.

Akcjonariusze, wyprzedając lub kupując akcje, dali w ten sposób wyraz swojej opinii, dotyczącej zmiany. Natomiast to, czy kursy będą rosły w najbliższych latach, pokaże, czy nowi prezesi staną na wysokości zadania i udowodnią swoją wartość. Tego właśnie życzymy wszystkim nowym prezesom i członkom zarządów.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost