Chiny rozważają wprowadzanie tzw. wakacji kredytowych. Kryzys na tamtejszym rynku nieruchomości narasta
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 lip 2022, 08:30

Chiny rozważają wprowadzanie tzw. wakacji kredytowych. Kryzys na tamtejszym rynku nieruchomości narasta

Chińscy urzędnicy odpowiadają na protesty rozżalonych kredytobiorców i rozważają tymczasowe zwolnienia w spłatach kredytów hipotecznych.

Kilka dni temu pisaliśmy o zapaści na chińskim rynku nieruchomości, dotyczącej rosnącej liczby kredytobiorców, którzy odmawiają spłaty hipotek. Jak podaje Bloomberg, urzędnicy azjatyckiego kraju, chcą tymczasowo wstrzymać spłatę kredytów mieszkaniowych, za nieruchomości, których budowy wstrzymano.

Chiny chcą zapobiec kryzysowi zaufania na rynku mieszkaniowym

Pogłębiający się w Chinach kryzys na rynku nieruchomości podsyca obawy o gospodarki i rynku finansowego. W odpowiedzi na rosnącą liczbę osób odmawiających spłaty kredytów za niedokończone projekty budowlane, władze szukają sposobu na powstrzymanie zapaści.

Jak podaje Bloomberg, Chiny chcą pozwolić właścicielom niedokończonych inwestycji na tymczasowe wstrzymanie płatności hipotecznych. Pomysł władz nie jest jeszcze sformalizowany, ale jak podają anonimowe źródła, jest wynikiem nacisków na władze ze strony kredytobiorców i ma ustabilizować rynek nieruchomości.

Na tę chwilę, łączna wartość wstrzymanych chińskich inwestycji wynosi niecałe 300 mld USD i dotyczy około 230 projektów w 80 chińskich miastach.

Jak możemy przeczytać, chińskie wakacje kredytowe mają zostać cofnięte w chwili, gdy deweloperzy zdecydują się kontynuować swoje projekty. Regulatorzy podkreślają, że taki ruch jest niezbędny, aby wzbudzić zaufanie na rynku i dać czas deweloperom na ukończenie projektów. Nie wiadomo jeszcze, jakie będą konkretne kryteria przyznawania wakacji kredytowych, ale wiadomo, że decyzje będą podejmowane przez lokalne władze i banki.

Zobacz także: Kryzys na rynku nieruchomości w Chinach się pogłębia. Rośnie liczba kredytobiorców nie mogących spłacać swojej hipoteki

Rosnące obawy w rządzie Xi Jinipinga

Kryzys na rynku nieruchomości trwa już od ponad roku, a za symboliczną datę początku tej zapaści, możemy przyjąć moment, w którym pojawiły się problemy z długami giganta China Evergrande Group.

Jak podaje Bloomberg, zawirowania na chińskim rynku wynikają z działań Partii Komunistycznej, która próbuje powstrzymać nadmierną dźwignię finansową, ale również spekulację na rynku nieruchomości.

Co ciekawe, decydenci na początku lipca cenzurowali informację na temat protestów wśród kredytobiorców, ale to nie pierwsza taka sytuacja w Chinach.

Bojkoty na rynku hipotecznym wpłynęły na chiński rynek akcji, zwiększając napięcie, które i tak jest już duże, na rynku kredytowym. Szczególnie mocno wpłynęły na akcje surowców np. rudy żelaza lub miedzi. Dlatego najrozsądniejszym wydaje się, aby działania władz były sprawne i zdecydowane.

Zobacz także: Chiny muszą ratować się przed kryzysem i wprowadzają ulgi podatkowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost