Ceny luksusowych domów i mieszkań na świecie spadły pierwszy raz od 2009 roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
18 maj 2023, 08:00

Ceny luksusowych domów i mieszkań na świecie spadły pierwszy raz od 2009 roku, wynika z danych Prime Global Cities Index

Od początku tego roku odnotowano pierwszy spadek cen nominalnych nieruchomości luksusowych. Obniżenie cen mieszkań premium w 16 z 46 najlepszych lokalizacji na świecie, doprowadził do spadku Prime Global Cities Indeks (PGCI) o 0,4%, w ciągu roku.

Prime Global Cities Indeks jest publikowany kwartalnie przez Knight Frank indeks śledzący zmiany cen nominalnych mieszkań w najlepszych lokalizacjach na świecie. Według tych danych roczna zmiana na rynkach luksusowych stała się ujemna pierwszy raz od czasu globalnego kryzysu finansowego. Oznacza to odwrócenie od szczytowego wzrostu w ostatnim kwartale 2021 r.

Zobacz także: Ceny nieruchomości mieszkaniowych w USA znowu zaczęły rosnąć

Spadek cen luksusowych nieruchomości

Knight Frank's Prime Global Cities Indeks (PGCI), który śledzi ceny na 46 wiodących rynkach o najwyższej jakości, spadł o 0,4% w ciągu 12 miesięcy do końca marca tego roku. Oznacza to odwrócenie trendu, który doprowadził do wzrostu o 10,1% w szczytowym IV kw. 2021 r.

Do takiego stanu rzeczy mogło doprowadzić światowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, które wynikało m.in. z zaostrzenia polityki pieniężnej w wielu krajach.

pgci indeks

Zgodnie z danymi, nominalne spadki cen zaobserwowano na 16 z 46 rynków. Oznacza to, że dwie trzecie rynku najdroższych domów i mieszkań wciąż są na fali wznoszącej.

Najlepiej jest w Dubaju, gdzie roczny wzrost cen nominalnych wyniósł 44%, a od marca 2020 r. o 149%. Najmocniej ceny spadły w Nowej Zelandii, w Wellington (-27%), Auckland (-17%) i Christchurch (-15%). O 11% spadły ceny luksusowych rezydencji w Sztokholmie, a o 11,1% w Frankfurcie.

zmiana cen nieruchomości premium

zmiana cen miasta


Co dalej ?

Według autorów indeksu, zarówno rezerwa federalna, jak i inne banki centralne zbliżają się już do szczytowych wartości stóp procentowych. Może to również oznaczać, że przez kilka najbliższych kwartałów najlepsze na świecie rynku mieszkaniowe będą w trendzie spadkowym.

„Mimo to jest mało prawdopodobne, że będziemy świadkami korekty na skalę podobną do tej, którą w czasie globalnego kryzysu finansowego, kiedy to ogólny indeks PGCI spadł o 8,2% od szczytu do dołka w 2009 roku.” – czytamy w raporcie Knight Frank.

Zobacz także: Europejski Bank Centralny dalej podnosi stopy procentowe. Idzie równo za Rezerwą Federalną

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost